Polimerizacija farova je novija metoda. U prethodnim blog postovima smo pisali o prednostima klasičnog poliranja farova…
Danas ćeš saznati šta je polimerizacija, koliko košta i na kraju da li se isplati da je radiš sam ili da ti majstor uradi.
Pre svega radi se o novijoj metodi, koja je u svetu zastupljena već duži niz godina, a kod nas je već neke 2-3 godine.
Koliko će polimerizacija farova da me košta
- Cene polimerizacije farova se kreću od 2500 pa sve do 4500 dinara.
- Cene veoma variraju zato što polimerizacija može biti uradjena na više načina. To zavisi od majstora, negde ljudi samo urade polimerizaciju bez da ošmirglaju far pre toga, dok neki urade ceo proces sa pranjem farova pa onda menjanjem granulacija šmirgli itd.
- Ukoliko te zanima koliko mi naplaćujemo polimerizaciju farova klikni OVDE.
Ko mi garantuje dobre i dugotrajne rezultate polimerizacije farova!?
Takodje ovo je veoma promenjivo i individualno. Neki majstori se kunu da će rezultati trajati do 3 godine, iako mi ne mislimo da je to slučaj iz razloga pošto niko na našim prostorima nije radio polierizaciju toliko dugo. Drugi će reći do godinu dana, ali na žalost ja ne verujem ni u to. Po mom mišljenju, siguran sam da će rezultati biti vidljivi 1,5 godinu dana. To možemo da garantujemo zato što imamo klijente kojima je rezultat bio vidljiv godinu ipo dana i posle toga malo krenuo da žuti i da se mrlja. Svakako ja kažem 1,5 godinu dana ali rezultati su prihvatljivi i duže od dve. Sve u svemu računaj da si godinu ipo dve dana miran.
Koje su to prednosti, a koje mane polimerizacije u odnosu na poliranje farova?
- Glavna prednost polimerizacije je dugotrajnost rezultata. U naslovu iznad smo detaljno obradili tu temu. Sve u svemu, kada uradimo na vašem autu polimerizaciju farova rezultati će biti vidljivi 2 godine, dok poliranje farova sa keramičkom zaštitom oko godinu ipo dana.
- Sada da vidimo koja je to mana polimerizacije farova. Ništa preterano. Jedina razlika je ta da kad uporediš rezultate poliranja farova sa keramičkom zaštitom u odnosu na polimerizaciju, da polimerizacija je za nijansu lošija. Skoro pa neprimetno.
Koji je to magični efekat polimerizacije farova
- Veoma je teško pronaći detaljna i pouzdana objašnjenja o tome kako zapravo farovi postaju čisti samo nanošenjem tog sredstva usled polimerizacije. Različiti servisi daju različita tumačenja, dok na sajtovima proizvođača nedostaju korisne informacije na tu temu.
- Neki tvrde da se polimer nanosi direktno na far, dok oni drugi navode da se zagrevanjem specijalne tečnosti stvaraju isparenja koja hemijski “tope” površinski sloj fara, čineći ga gotovo magično kristalno prozirnim – kao potpuno nov far.
- Ono što znamo jeste da kada se nanosi polimer takodje nanosi i hemiju koja će doneti tu dugotrajnost rezultata tvojim farovima.
- Neke strane servisne radnje koje vrše polimerizaciju farova tvrde da dolazi do određenih hemijskih procesa i da se kao rezultat dobija tanak sloj materijala otporan na sunce, mehanička oštećenja, hemikalije i slično.
Kako ja mogu sam da uradim polimerizaciju farova i da li se isplati?
Pre svega potrebno je da imate dobar materijal koji će da podrži kvalitetnu polimerizaciju. Morate imati detaljni komplet za polimerizaciju koji nije nimalo jeftin, da bi se koristio jedanput. Onda, morate imati bar 4 granulacije vodenih šmirgli kao i dobar prostor gde nećete udisati ta sva isparenja. Ako ipak želite sami da se okušate u polimerizaciji, onda pratite ove korake ispod.
Priprema: Operite farove sapunicom i vodom kako biste ih temeljno očistili od prašine, prljavštine i ostataka. Zatim ih dobro osušite.
Zaštita: Koristite traku za maskiranje da biste pokrili delove automobila oko farova kako biste ih zaštitili od slučajnog nanošenja polimera.
Brušenje: Koristite brusni papir ili polirnu brusnu mrlju (koje dolaze u različitim “stepenima grubosti”) da biste trljali farove i uklonili oksidaciju (kada far izgubi sjaj i postane mutan). To će učiniti farove glatkim i spremnim za nanošenje polimera.
Čišćenje: Ponovo očistite farove da biste uklonili prašinu i ostatke od brušenja. Koristite alkohol ili posebno sredstvo za čišćenje farova da biste osigurali da su potpuno čisti pre nanošenja polimera.
Nanos polimera: Koristite aplikator ili meku krpu da biste naneli tanak sloj polimera na farove. Polimer će pomoći da farovi izgledaju sjajno i štiti ih od buduće oksidacije i štetnih uticaja.
Sušenje: Ostavite polimer da se osuši kako je navedeno u uputstvima. Možda ćete morati da sačekate određeno vreme ili koristite infracrvenu lampu da biste ubrzali proces sušenja.
Finalna obrada: Ako je potrebno, ponovo očistite farove da biste uklonili eventualne ostatke polimera ili mrlje i pregledajte rezultat.
Uklanjanje maske: Pažljivo uklonite traku za maskiranje i pregledajte farove kako biste bili sigurni da su završeni i izgledaju sjajno.
Dobra stvar je ta, da ne morate da nanosite nikakvu zaštitu nakon polimerizacije. Naravno, niko tebe ne sprečava da staviš keramičku zaštitu. Ali nije potrebno. Jedino što je potrebno nakon polimerizacije da se ne pere u narednih 48h.